Aktualności Aktualności

Otrzymane dofinansowanie

Rejon Pamięci Narodowej - Zadanie pn. "Oznakowanie drogi do miejsca pamięci oraz obiektów i miejsc związanych z jego historią".
Muzeum Pamiątek 1. Armii WP oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej otrzymało dotacje 10 tysięcy złotych "Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury"mkidn 01 cmyk

Otwarcie ścieżki rowerowej w Godkowie

14 października 2018 r. w Godkówie (gmina Chojna) nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej Trzcińsko-Zdrój - Siekierki. Ponad 500 rowerzystów wzięło udział w uroczystym otwaricu ścieżki rowerowej.

Pracownicy muzeum zaproszenie do współpracy przez Fundacje Droga Lotha, stworzyli grę terenową pt. "Od pociągów do rowerów".

Więcej informacji pod linkami.

Bieg z okazji 100 lecia Niepodległości

img 4817 copy

Saperzy 2. Stargardzkiego batalionu saperów zorganizowali bieg sztafetowy na dystansie 107 km czcząc 100-lecie odzyskania niepodległości. W biegu uczestniczyli również uczniowie pierwszych klas II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie, którzy, na co dzień współpracują z batalionem. Bieg rozpoczął się w „czerwonych koszarach”, przebiegał przez trzy powiaty – stargardzki, pyrzycki i myśliborski, i zakończył się w Gozdowicach przy Pomniku Saperów i Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych.

Po 11 godzinach biegu przez malownicze rejony ziemi zachodniopomorskiej sztafeta dotarła do Gozdowic gdzie zakończono bieg. „Gozdowice to miejsce dla saperów szczególne. Tutaj w kwietniu 1945r. rozpoczęła się ostatnia wielka ofensywa II Wojny Światowej, w której wielu saperów oddało życie. Kilka kilometrów stąd 27 lutego 1945r. saperzy z 6. Samodzielnego Zmotoryzowany Batalionu Pontonowo-Mostowego wkopali pierwszy słup graniczny nad Odrą. Do dnia dzisiejszego na pamiątkę wydarzeń, które rozgrywały się w tych rejonach gdzie dzisiaj zakończyliśmy nasz bieg, wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto” – powiedział Dowódca batalionu na zakończenie biegu.
Ostatnim akcentem biegu było wręczenie każdemu uczestnikowi sztafety Certyfikatu uczestnictwa w biegu, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem „Chwała Poległym Saperom” i zwiedzanie Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach.
Po części formalnej wszyscy spotkali się przy wspólnym ognisku, które było ostatnim akcentem biegu.
Bieg udało się zorganizować i sprawnie przeprowadzić dzięki wsparciu i pomocy wielu osób spoza batalionu. Słowa podziękowania kierujemy do władz powiatów stargardzkiego, pyrzyckiego i myśliborskiego, Burmistrza gminy Mieszkowice Pana Andrzeja SALWY, Dyrektora Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych Pana Michała DWORCZYKA a także do stargardzkich policjantów i żandarmów, którzy towarzyszyli nam na trasie biegu.
Specjalne podziękowania kierujemy do naszego przełożonego, Dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej Pana gen. bryg. Piotra TRYTKA, który dał sygnał do rozpoczęcia biegu i uczestniczył w jego uroczystym zakończeniu. Uczestnictwo i wsparcie Dowódcy Brygady to wielkie wyróżnienie honor i zaszczyt w tak ważnym dla nas saperów wydarzeniu, jakim był bieg „Saperzy w hołdzie niepodległej”.

2019  Muzeum w Mieszkowicach   globbersthemes joomla template